نگاهی به بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت

 

 

نگاهی به بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت

دنیای اقتصاد انجمن جهانی فولاد با اشاره به آمار تجمیعی از میزان تولید فولاد خام ۶۴ کشور جهان در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ می‌گوید در این ماه تولید فولاد جهان به ۱/ ۱۳۷ میلیون تن کاهش یافته که نشان‌دهنده نزول چشمگیر ۱۳ درصدی در میزان تولید فولاد جهان نسبت به آوریل سال ۲۰۱۹ است.

در این گزارش تاکید شده میزان تولید ماهانه فولاد ایران، با کاهش ۲۰ درصدی رو‌به‌رو شده است. براساس این گزارش چین برخلاف سایر تولید‌کنندگان جهان با رشد تولید فولاد و افزایش سهم از بازار جهانی مواجه بوده، به همین دلیل چین به نقطه اتکای بازار این کامودیتی در جهان تبدیل شده است. به گفته انجمن جهانی فولاد تولید چین ۶ میلیون تن افزایش یافته؛ به این ترتیب دو سوم فولاد موجود در بازارهای جهانی در چین تولید شده است. انجمن جهانی فولاد اعلام کرده آمریکا و اروپا و سایر تولیدکنندگان اصلی به شدت با کاهش تولید مواجه شده‌اند.

کاهش سطح تقاضا در جهان

انجمن جهانی فولاد، پس از وقفه‌ای به نسبت کوتاه، با انتشار گزارش چشم‌انداز کوتاه مدت فولاد جهان پیش‌بینی کرده سطح تقاضای سالانه فولاد با کاهشی ۴/ ۶ درصدی به ۶۵/ ۱ میلیارد تن تا پایان سال ۲۰۲۰ برسد. در این گزارش پیش‌بینی شده به رغم سقوط تقاضا در سال ۲۰۲۰ میزان مصرف فولاد جهانی در سال ۲۰۲۱ تا نزدیکی سطوح پیش از شیوع بیماری کووید- ۱۹ بازیابی خواهد شد. انجمن جهانی فولاد امیدوار است چین به‌عنوان دومین اقتصاد شاخص جهان از طریق بازسازی صنعت ساخت‌و‌ساز افت تقاضا جهانی فولاد را جبران کند. تعطیلی صنایع ماشین‌آلات مکانیکی و خودروسازی نیز تاثیرات شدیدی را بر میزان تقاضا فولاد در بازار جهانی گذاشته است.

کاهش کم‌سابقه تولید فولاد ایران

تولید فولاد خام در سراسر جهان در ماه مارس سال جاری میلادی ۳/ ۱۴۷ میلیون تن بوده؛ آمار جدید نشانگر کاهش ۲/ ۱۰ میلیون تنی تولید است. میزان تولید جهانی ماه آوریل فولاد خام، منعکس شده در گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد دلیل کاهش چشمگیر ۱۳ درصدی میزان تولید فولاد، کاهش تقاضا بر اثر تعطیلی صنایع خودرو و تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا بوده است. آمار انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد میزان تولید ایران در ماه آوریل سال جاری میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن ۴۶۰ هزار تن نسبت به ماه مارس کاهش یافته است. صنعت فولاد ایران در ماه مارس ۲۵۰/ ۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که این میزان در ماه آوریل با کاهشی ۴/ ۲۰ درصدی به ۷۹۰/ ۱ میلیون تن کاهش یافته است.

از ماه آگوست سال ۲۰۱۷ تاکنون چنین میزان تولیدی در صنعت فولاد کشور بی‌سابقه بوده است. در این بازه زمانی ۳ ساله، تنها در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ تولید ماهانه ایران با ۶۵۶/ ۱ میلیون تن، کمتر از آمار تولید در ماه آوریل ۲۰۲۰ بوده است. در یک سال منتهی به آوریل سال جاری هم میزان تولید فولاد خام ایران در بازه‌ای میان ۳۱۱/ ۲ میلیون تن در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ به‌عنوان بالاترین حجم تولید و در ماه جولای ۲۰۱۹ نیز با ۰۴۵/ ۲ تن فولاد خام تولید شده به‌عنوان پایین‌ترین حجم تولید قرار داشته است. این آمار نمایانگر کاهش شدید تولید فولاد در ایران بوده که البته با آمار سایر کشورهای جهان که انجمن جهانی فولاد منتشر کرده است نیز ارتباطی معنادار و مشخص دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *